Author: ОМ ЦЕНТАР ЗА КОМУНИКАЦИЈА

Христос Воскресе навистина Воскресе

Обединети за Македонија по повод големиот христијански празник Велигден упатува честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан, до Синодот, свештенството на МПЦ и до сите православни христијани.

Обединети за Македонија на сите христијани од православна вероисповед им го честита големиот празник Воскресение Христово Велигден.

Славејки го овој празник пред се како Христијани ја славиме победата над смртта, Христовата жртва не поучива во овие моменти да бидеме сплотени, единствени и обединети во мир и благосостојба.

Христос Воскресе навистина Воскресе

Центар за комуникација Обединети за Македонија 7.4.2018

Нападот врз пратеник и лидер на партија е напад врз граѓаните и собранието

С О О П Ш Т Е Н И Е

за медиумите

 

Обединети за Македонија најостро го осудува нападот на претеникот и лидер на ЛДП Горан Милевски, со нападот врз господинот Милевски беше нападното собранието и граѓаните кој го избрале да ги претставува во законодавниот дом.Ги повикуваме надлежните институции во нај кус можен рок да го расчистат случајот и сторителот да ја добие заслужената казна.

Центар за комуникации 26.03.2018

 

ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА

Бошкоски: Силата која треба да ја имате за да простите е голема

Онака како што Исус со целото свое битие го возљуби човештвото, и ги плати човековите гревови со својот живот, и на сите нас ни порача да чекориме по неговиот пат, патот на мирот на љубовта, на простувањето на вербата. (more…)

Претседателот Бошкоски за Водици во Охрид

Претседателот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски на денешниот голем христијански празник присуствуваше на празнувањето во Охрид каде се потопуваше светиот крст и се осветуваат водите на охридското езеро.

 

Честито рождество Христово-Христос се роди

 

Нека овој ден биде поттик за единството, сполотеноста и верба дека злото ќе го победи доброто,љубовта ја победи омразата истата помогната од молитвите кон бога.

Им го честитаме рождеството Христово на архиепископот охридски и македонски  г.г. Стефан, до членовите на Светиот архијерејски синод на МПЦ-ОА и целото свештенство и монаштво, како и до сите верници од православна вероисповед.

Обединети за Македонија воедно сака да ја искаже својата поддршка во негувањето на традицијата и демохристијанските вредности на православието.

Христос се роди.

Центар за комуникации Обединети за Македонија

1.7.2018

Претседателот Бошкоски го отвори новиот штаб во Македонски Брод

Фотографија на Ljube Ginoski.

Лидерот на Обединети за Македонија од Македонски Брод каде што отвори нов партиски штаб кажа дека е можна соработка со новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, но само ако се огради од политиките на Никола Груевски.

– Нека каже дека не ја поддржува политиката на лаги, криминал и корупција и дали ќе ги врати изворните принципи на ВМРО-ДПМНЕ. Дали ќе каже дека Никола Груевски и тие околу него се она што цело време зборував “банда криминална“. Сето тоа се работи од кои ќе зависи дали ќе му ја дадеме поддршката, до тогаш немаме намера ниту куртоазна поддршка да дадеме. Доколку се дистанцира од таа политика, можеме да разговараме за наша соработка како две десничарски партии, рече претседателот Љубе Бошкоски од Македонски Брод.

Немаме намера да бидеме единствена десничарска партија, но ги негуваме традициите на историското ВМРО. Има многу прашања – ни велат како ќе ги придобиеме тврдокорните вмровци ако сум во друштво со Заев, кој бил непријател на тврдокорните вмровци. Заев не е непријател на ВМРО ниту на ВМРО-ДПМНЕ. Најголемиот непријател на сите нас од ВМРО-ДПМНЕ е Никола Груевски и никој друг, тој не натера сите што бевме основачи да го напуштиме ВМРО-ДПМНЕ..

Заев ќе го поддржуваме се додека имаме заедничка стратегија и заеднички мислења за важни прашања. Се додека сме на иста бранова должина и имаме исти цели, односно една заедничка цел и љубов –Република Македонија, ќе има поддршка.

Фотографија на Ljube Ginoski.

Претседателот Бошкоски кажа и дека Обединети за Македонија од почетокот се залага да нема одмазда и отпуштања на вработени симпатизери и членови на од ВМРО-ДПМНЕ од новата власт.

-Тие се наши пријатели, наши вмровци и ќе инсистираме да останат на работните места, рече претседателот Бошкоски

Фотографија на Ljube Ginoski.

Говорoт на Иванов како говор на партиски службеник на ДПМНЕ

Број:  11/17          

Дата: 26.12.2017

 Image result for obedineti za makedonija

С О О П Ш Т Е Н И Е

за медиумите

 

 

Обединети за Македонија денешниот говор на Иванов го отцени како говор на партиски службеник на ДПМНЕ, задолжен за односи со јавноста, кој никако да ја свати и разбере својата улога како “татко на нацијата“.

 

Иванов како носител на највисоката функција во државата треба да престане со извртување на фактите. Кога веќе критикува, зошто не им упати критики на сваровски судиите од тевтерчето на Горде, како и на довчерашниот јавен обвинител, кои илјадници недолжни лица зедоа на врат, преку наместени процеси и лажни заштитени сведоци.

 

За него правдата завршува таму каде што бил реваншизмот, а никако да погледне кон Белата палата на ДПМНЕ. Никако не дозволи да ги стигне правдата неговите миленици, кои едно време ги помилува, па се откажа, па покажува знаци дека повторно размислува како рецидив, на истата бранова должина.

 

Иванов треба јасно и недвосмислено да каже дека криминалот мора да биде казнет, а криминалците од ДПМНЕ, ќе треба да си лежат.

 

Освен обврски, граѓаните имаат и права, а тоа и Иванов го видел и за пратениците, за кои рече дека некои сме ги виделе со лисици на рацете, и дека имале имунитет, но, никако да каже дали тој Имунитет, предвидува и умисла, за да се отвараат и собраниските врати, на потенцијалните убијци и терористи, за да го линчуваат владеачкото парламентарно мнозинство, заедно со премиерот Заев.

 

Порачуваме Иванов да се освести и свати дека во оваа држава има многу повеќе граѓани кои исто така имаат права, и кои од него очекуваат одговорност и државничко однесување, како Претседател и татко на нацијата, зошто и за заштитниците на криминалот и криминалните здруженија постои правда, одговорност, па и лисици.

 

 

ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА

Честито рожденство Христово на сите верници кои слават Божиќ по Грегоријанскиот календар

Image result for obedineti za makedonija

„Почитувани браќа и сестри, нека овој ден, ги осветли вашите души, и ви подари спокој, кој ќе ви ја донесе светлината, мирот и радоста, нека ја облее вашата душа, и  вашите домови.

Честито рожденство Христово, нека е вечен празникот на сите верници кои слават Божиќ по Грегоријанскиот календар“,

Отворен општинскиот штаб во Кисела Вода

На отворањето на штабот во Кисела Вода, Претседателот на ОМ истакна дека имаме јасна визија за Македонија, знаеме како треба да се гради земјата и со какви проблеми е соочена. Ние имаме решенија за тие проблеми: (more…)